Uludak- Uludağ Dağcilik Kulübü
Uludak - Türkiye Dağcılık
Federasyonu Üyesidir.
ETKİNLİKLERİMİZ
ETKİNLİKLERİMİZ
HARM. K. 2012, OLAY HAB.

http://www.olay.com.tr/haber/yasam/harmankaya-kanyonu-milli-park-olsun-112363.htmlBugün 20 Temmuz 2012 Cuma

Rss Twitter Facebook App Store

olay

 


12:27 | 10 Temmuz 2012

’Harmankaya kanyonu milli park olsun’

Bursalı doğa sporcuları, Bilecik’in İnhisar ilçesi sınırları içinde kalan 4 kilometrelik Harmankaya kanyonunun milli park ilan edilmesini istiyor.

’Harmankaya kanyonu milli park olsun’

Uludağ Dağcılık Kulübü (ULUDAK) üyeleri, 2003 yılında geçmeyi başardıkları Harmankaya manyonuna bir gezi düzenledi. Her türlü güvenlik tedbirini alarak kanyona inen sporcular, hayatlarını tehlikeye atarak kanyonu 8 saatte geçti. 12 kişilik bir ekiple Harmanköy’de ilk önce kamp kuran sporcular ardından halatlarla kanyona indi. Dünyada eşi benzeri olmayan Harmankaya Kanyonu’nu geçmek için büyük bir heyecanla yola koyulan sporcular, kanyonun eşsiz güzelliklerine şahit oldu.

Kayalar arasından çıkan sıcak suyun altına girerek ferahlayan sporcular aynı zamanda kanyonun içinden geçen suda akıntıya karşı yüzerek kanyonu baştan sona kat etmeye çalıştı. Kanyonun tabiat sporlarına kazandırılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine seslenen dağcılar, tabii güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakan kanyonun milli park ilan edilmesini istedi. Harmankaya kanyonunun çok ciddi kirlilik tehdidi altında olduğuna işaret eden ULUDAK Başkanı İsmet Şentürk, "2003 yılından bugüne kanyon çok tanındı. Çok ziyaretçisi var. Bizler de ULUDAK olarak bu kanyonu gezdik. Türkiye’nin her yerinden doğa sporları yapanların tercih ettikleri bir bölge. Bu bölgenin ’milli park’ ilan edilmesini istiyoruz. Çünkü bölgenin korunmaya ihtiyacı var. Burasının milli park ilan edilmesiyle kanyonun gelecek nesillere daha temiz ve güzel bir şekilde aktarılabileceğini düşünüyoruz" dedi.


Bursa, İstanbul ve Ankara’nın ortasında yer alan kanyon doğa meraklılarının ilgisini çekiyor. Yaklaşık 4 kilometrelik uzunluğa sahip kanyonu 8 saatte geçen sporcular, kanyonun Türkiye’nin dört bir yanından gelen sporcular tarafından ziyaret edildiğini söyledi.Kullanıcı Paneli
Mail Adresiniz
Şifreniz
Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kulübümüzden Haberler
» ULUDAĞ'I BİR BAŞTAN BİR BAŞA AŞTIK.
» AYLIK FAL. PROGRAMI
» ALPLER GÜNLÜĞÜ.
» ULUDAĞ'IN MANTARLARI.
» AYIN YAZISI.
» NASIL ÜYE OLUNUR

Hava Durumu
Anılarımız Yaşadıklarımız
Uludağ - Hava Durumu

Faydalı Linkler
»
» Dağlarda hava durumu.
»
» Yüksek irtifa hastalığı.
»
» Türkiye'nin önemli dağları.
»
» Dünya'nın En Yüksek Dağları.
»
» Bursa'da Outdoor Mağazaları.
»
» Türkiye'de Outdoor mağazaları.
»
» BURSA İÇİN HAVA DURUMU.


 
Anasayfa | Yasal Uyarı | İletişim ecebilisim