Uludak- Uludağ Dağcilik Kulübü
Uludak - Türkiye Dağcılık
Federasyonu Üyesidir.
ETKİNLİKLERİMİZ
ETKİNLİKLERİMİZ
BURSA HAK.
 

Baran engereği Uludağ'da görüntülendi

Baran engereği Uludağ Bitki zenginliği ile meşhur olan Uludağ'da, Türkiye'de bir tek Zonguldak'ta fotoğraflanan baran engereği, Bursalı 3 dağcı tarafından görüntülendi.


Zengin bitki çeşitliliği ve kendine has bitkileri ile bilinen Uludağ'da Türkiye'de çok az sayıda bulunan baran engereği görüldü. 3 profesyonel dağcı, bin 700 metre yükseklikte, "Alpinist yılanı" olarak da bilinen ve Türkiye'de şimdiye kadar Zonguldak'ta görünen baran engereği yılanını fotoğrafladı. Bursalı dağcılar Korkut Güven, İsmet Şentürk ve Şamil Ordu, 17-18-19 Haziran 2011 tarihinde yaptığı Uludağ traversi tırmanışı sırasında yılanı gördüklerini söyledi. Dağcılar, bunun şehrin biyolojik
zenginliğini gösterdiğini söyledi.
Türkiye'ye endemik olan ve bugüne kadar sadece Sakarya, İçel ve Doğu Karadeniz illerinde görülen baran engereğini Uludağ'da da görüntülemenin sevincini yaşayan Korkut Güven, "Bu yeni keşif, Bursa'nın biyolojik çeşitlilik açısından ne kadar önemli olduğunu, tabiatın korunması gerektiğini ortaya koymaktadır" dedi.
Baran engereğinin zehirli olmasına rağmen çok uysal bir yılan türü olduğunu belirten Güven, "Üstüne basmadığınız veya çok sıkıştırmadığınız takdirde asla ısırmaz. Çok yaklaştığınızda da önce kaçmaya çalışır, kaçma şansı yoksa tıslayarak varlığını belirtmeye çalışır. Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi (BERN) kapsamında koruma altına alınan ve dünyada yalnızca Türkiye'de yaşayan baran engereği (Vipera barani) adlı yılan türünü fotoğraflamak bizim için önemli bir adım" diye konuştu.

BARAN ENGEREĞİ

55-60 santimetre boyunda, ince boyunlu bir engerek türü olan yılanın başının üst önü ve ortası küçük karinasız pullar, diğer kısımları da iri plakalarla örtülüdür. Göz bebekleri kedi gözü gibi dikeydir. Türün şimdiye kadar bilinen 7 örneğinden ikisi normal renkli, diğerleri siyahtır. Siyah renkli olanların ağız yarığındaki plakaların üzerinde ve başın üst kısmında beyaz lekeler bulunur. Normal renkli olanların sırtı grimsi kahverengi olup, üzerinde koyu lekeler yer alır. Bu lekelerin bazıları birleşerek
zikzak bant teşkil eder. Kuyruk ucu sarıdır. Gündüzleri, sadece güneşlenmek için bulundukları taşlıktan çıkarlar, geceleri de avlanırlar. Genellikle küçük kemiriciler, kertenkeleler ve çeşitli omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. (iha)
                        


Kullanıcı Paneli
Mail Adresiniz
Şifreniz
Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kulübümüzden Haberler
» ULUDAĞ'I BİR BAŞTAN BİR BAŞA AŞTIK.
» AYLIK FAL. PROGRAMI
» ALPLER GÜNLÜĞÜ.
» ULUDAĞ'IN MANTARLARI.
» AYIN YAZISI.
» NASIL ÜYE OLUNUR

Hava Durumu
Anılarımız Yaşadıklarımız
Uludağ - Hava Durumu

Faydalı Linkler
»
» Dağlarda hava durumu.
»
» Yüksek irtifa hastalığı.
»
» Türkiye'nin önemli dağları.
»
» Dünya'nın En Yüksek Dağları.
»
» Bursa'da Outdoor Mağazaları.
»
» Türkiye'de Outdoor mağazaları.
»
» BURSA İÇİN HAVA DURUMU.


 
Anasayfa | Yasal Uyarı | İletişim ecebilisim