Uludak- Uludağ Dağcilik Kulübü
Uludak - Türkiye Dağcılık
Federasyonu Üyesidir.
ETKİNLİKLERİMİZ
ETKİNLİKLERİMİZ
DHA

Bakir Kanyondan Tehlikeli İniş

Bu haberi paylaş:

Uludağ Dağcılık Kulübü (ULUDAK) üyesi 9 dağcı, Uludağ'ın bakir kalan doğal güzelliklerinden biri olan Kürekli Kanyonu'nu ilk kez geçmeyi başardı.

Uludağ Dağcılık Kulübü (ULUDAK) üyesi 9 dağcı, Uludağ'ın bakir kalan doğal güzelliklerinden biri olan Kürekli Kanyonu'nu ilk kez geçmeyi başardı. Uludağ'ın zirvesinden bin 800 metre aşağıya doğru inilen vadide geçmesi çok zor olan 13 şelale bulunduğunu söyleyen Kulüp Başkanı İsmet Şentürk, "Kayalara çarpmamak bizim için mucizeydi" dedi.

Bursa
'nın doğası ve kış turizmiyle ünlü Uludağ'da keşfedilmeyi bekleyen yerlerden biri olan Kürekli Vadisi, ULUDAK üyesi 9 dağcı tarafından iki günlük tehlikeli inişin ardından ilk kez keşfedildi. Uludağ'dan bin 800 metre yükseklikten inilen kanyonun bugüne kadar tamamen keşfedilemediğini söyleyen ULUDAK Başkanı İsmet Şentürk, eğitimli dağcıların doğru ekipman olmadan bu vadiyi tamamlamasının zor olduğunu belirtti. Uludağ'ın hala ulaşılmamış vadileri içinde barındırdığını ifade eden Şentürk, kanyonun geçişinin ancak tecrübeli dağcılar tarafından gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Şentürk, Kürekli Kanyonu'nu geçmek isteyen 4 mühendisin 1986 yılında şelalelerden düşerek hayatını kaybettiğini anlattı. Şentürk, "Kürekli Kanyonu'nun Derekızık ve Hamamlıkızık yönlerinden sınırlı girişleri var. Özel malzemeler kullanılarak kanyonun 13 şelalesini zor şartlarda geçtik. Kanyon bu şelalelerin dışında irili ufaklı birçok şelaleden oluşuyor. Şelaleleri, suyun aktığı bölümler kaygan olduğu için düz bir şekilde inemedik. İniş çok zordu. Savrulup kayalara çarpmamak bizim için mucizeydi. Yine de ilk defa kanyonun içini görüntülemeyi başardık. Bu bizim için gurur verici" diye konuştu.


İsmet Şentürk, tüm doğa tutkunlarının Kürekli Kanyonu'nu görmesini tavsiye etti.

-Bursa
Doğan Haber Ajansı [3011134] Haber Yayın Tarihi : 23.09.2011 10:32
Kullanıcı Paneli
Mail Adresiniz
Şifreniz
Kayıt Ol - Şifremi Unuttum

Kulübümüzden Haberler
» ULUDAĞ'I BİR BAŞTAN BİR BAŞA AŞTIK.
» AYLIK FAL. PROGRAMI
» ALPLER GÜNLÜĞÜ.
» ULUDAĞ'IN MANTARLARI.
» AYIN YAZISI.
» NASIL ÜYE OLUNUR

Hava Durumu
Anılarımız Yaşadıklarımız
Uludağ - Hava Durumu

Faydalı Linkler
»
» Dağlarda hava durumu.
»
» Yüksek irtifa hastalığı.
»
» Türkiye'nin önemli dağları.
»
» Dünya'nın En Yüksek Dağları.
»
» Bursa'da Outdoor Mağazaları.
»
» Türkiye'de Outdoor mağazaları.
»
» BURSA İÇİN HAVA DURUMU.


 
Anasayfa | Yasal Uyarı | İletişim ecebilisim